Biram Zdravlje logo

Nos kao prirodni filter zraka: zadatak, problemi i higijena

shadow illustration

Ljudski nos je komplikovane anatomske strukture. Izvana krasi ili poružnjuje lice, ali njegove najvažnije funkcije povezane su s disajnim putevima.

Kada pravilno dišemo, to znači kroz nos, tada do disajnog sistema dolazi zagrijan zrak, navlažen i očišćen od prašine i drugih čestica. Smetnja kod disanja kroz nos primorava nas na disanje na usta, što uzrokuje da do disajnog sistema dolazi hladan, suh i onečišćen zrak. Sluznica grla se isušuje i podložna je infekcijama. Osim toga, disanje kroz nos omogućuje nam da osjetimo i razlikujemo mirise. Zajedno sa paranazalnim sinusima je rezonator glasa.

Nos iznutra nije prazna šupljina. Po sredini se nalazi nosna pregrada koja dijeli nos na dva dijela. Na stranama u obje nosne šupljine nalaze se nosne piramide u čijem području u nos utiču razni kanalići koji spajaju nos sa očima, ušima i sinusima.
Tako u nos utiču suzni kanalići (svaki dužine oko 15 mm i promjera 4 mm) koji spajaju suzne vrećice očiju s nosom, slušni kanali (odnosno Eustahijeva tuba svaka oko 3-4 cm dužine) koji spajaju srednje uho s gornjim dijelom grla koji je u direktnoj vezi s nosom, te također kanalići koji povezuju paranazalne sinuse s nosom.

Ako zamislimo svoj nos začepljen sekretom kod procesa upale ili sluznicu nosa natečenu zbog alergijske hunjavice, znamo zašto nam tada suze oči, začepe se uši i može doći do upale sinusa.
Na području nosne šupljine i njenoj okolini nalaze se također elementi odbrambenog sistema: limfatičke žljezde i krajnici: nepčani i ždrijelni.
Katar je akutni rinitis, sa simptomom iscjetka upaljene sluznice, koji obično uzrokuju virusi (najčešće rinovirusi kojih ima više od 100 različitih vrsta) ili bakterije.
Rinitis je zarazna bolest i prenosi se kapljičnim putem, za vrijeme kontakta s prehlađenim osobama. Do prijenosa zaraze dolazi prilikom razgovora, rukovanja ili naprosto boravkom u istoj prostoriji. Zato je jako važno pranje ruku nakon doticaja s nosom (kihanja, brisanja nosa).

shadow illustration

Rinitis obično traje do sedmicu dana.

Nažalost, kada ga prebolimo, time ne stičemo otpornost za sljedeći put. Najčešće prolazi lagano, ali za nekog može biti opasno. Npr. za novorođenčad ili malu djecu. Kod starije djece i odraslih neliječen rinitis također može biti razlog za zdravstvene komplikacije: prelazak u hronično stanje, može obuhvatiti paranazalne sinuse, uši ili prouzrokovati ozbiljne komplikacije. Ne smije ga se potcjenjivati.

Alergijski rinitis se pojavljuje kod osoba osjetljivih na neke supstance, pojačava se periodično (npr. kod alergije na sijeno ili polenske alergije) ili može imati cjelogodišnji karakter. Nažalost, alergijski rinitis može biti uvod u bronhijalnu astmu.
Rinitis čija je sluz prozirna, vodnjikava je virusni rinitis ili alergijski. Na toj osnovi može doći do bakterijske zaraze što boji sluz u žuto ili zeleno. Zato zapamtite da je alergijski rinitis samo onaj kod kojeg je sluz prozirna.
Jako važno, nezavisno od toga šta uzrokuje zadržavanje sekreta u nosu, jeste njegovo odgovarajuće čišćenje koje predstavlja uvod u druge radnje. Taj problem je posebno važan kod djece koja sama ne mogu odgovarajuće ispuhati sekret iz nosa.
Učenje odgovarajućeg ispuhivanja sekreta iz nosa mora se provoditi od najranijeg uzrasta.

Dijete mora znati da ne smije ispuhivati obje nosnice istovremeno. Najprije ispuhujemo jednu stranu zatim drugu.

To je važan dio prevencije upale uha tokom upala. Ako dijete ne uspijeva samo ispuhati sekret iz nosa, možemo koristiti aspiratore za nos. Vrlo efikasni i sigurni su aspiratori koje spajamo na usisivače. Oni su najsigurniji za dijete, pod uslovom da se naš potomak ne boji buke. Također ne zaboravite da korištenjem takvih aspiratora postižemo bolje izvlačenje sekreta iz nosa, a dodatno – roditelji se ne zaraze od djeteta (što se često događa korištenjem klasičnih aspiratora). Sekret se također može mehanički ispirati iz nosnog sistema i sinusa fiziološkom otopinom (setovi za ispiranje sinusa i nosa).
Ako je sekret u nosu jako gust, možemo povremeno koristiti lijekove koji ga razrijeđuju (pripravci fiziološke otopine npr. Nisita ), mukolitici, koji smanjuju natečenost žila u sluznici nosa, ili lijekovi koji djeluju djelomično protivupalno. U slučaju alergijske upale nosa neophodno je eliminisati faktor osjetljivosti, povremeno korištenje protivupalnih lijekova, općenito antihistaminika ili novih lijekova koji se pojavljuju na tržištu koji mehanički utiču na okolinu osjetljive sluznice nosa.

ŽELIM SE RIJEŠITI UPALE NOSA!

Sekret iz nosa može teći po ždrijelu, izazivajući upalu na tom mjestu. Može također teći po ždrijelu grla i niže, dovodeći do upale grla, pa čak i upale bronhija ili pluća.
Zapamtite, loše liječen ili hronični rinitis može dovesti do stanjivanja nosne sluznice i krvarenja iz nosa.
Paranazalni sinusi, tzv. prolazni sinusi nosa su šupljine u paru, zračne komore koje se nalaze na području kraniofacijalne kosti. Maksilarni sinusi su šupljine smještene u gornjoj vilici koje odgovaraju području gornje vilice i jagodičnih kostiju. Frontalni sinusi – u području čeone kosti (frontalne kosti), sfenoidalni sinus u sfenoidalnoj kosti (klinasta kost) i etmoidalni sinusi u etmoidalnoj kosti (sitasta kost između nosa i očnih duplji).

O pravilnom radu sinusa odlučuje njihova pravilna drenaža, tj. izbacivanje sluzi iz njih, koju cijelo vrijeme proizvodi sluznica sinusa, te prozračivanje, odnosno slobodni prolaz zraka. Poremećaj tih faktora olakšava nastanak infekcije na području sinusa. U fiziološkim uslovima paranazalni sinusi naseljavaju razne vrste bakterija, tzv. bakterijska fiziološka flora. Ako je zbog oštećenja ili začepljenja onemogućeno istjecanje sekreta iz sinusa, tada dolazi do prekomjernog razvoja fiziološke i patološke bakterijske flore. To uzrokuje pojavu simptoma koji su karakteristični za upalu sinusa: glavobolje, bol lica, gnojni iscjedak iz nosa, općenito loše stanje. Pažnju zaslužuje upala klinastih sinusa, gdje osim simptoma koji su karakteristični za upalu sinusa, može doći do upale mekog tkiva očnih duplji (ili očnih duplji) uz natečenost kapaka, crvenila zbog konjuktivitisa, i ponekad izbuljivanja očnih jabučica. To je opasna komplikacija koja zahtjeva intenzivno liječenje i konsultaciju sa stručnjakom.

BRZO IZLIJEČITE GRUBE UPALE NOSA!

Zato zapamtite da pravilna, cjelogodišnja higijena nosa omogućuje da održimo naš fiziološki filter nosa u dobrom stanju. Važno je vlaženje sluznice nosa za vrijeme kada boravimo u suhom, vrućem okolišu (pripravak Nisita mast omogućava dužu vlažnost). Sjetimo se „čišćenja” nosa, kada odvodimo dijete iz jaslica ili vrtića. Tako, kao što peremo ruke i lice djeteta, operimo i unutrašnjost nosa čisteći ga fiziološkom otopinom ili morskom vodom. To je preventivni element kako se infekcije gornjih disajnih puteva naših potomaka ne bi ponavljale.

Autor:
Dr n. Med. Agnieszka Bujnowska